Firmy oferujące nearshore software działają również w Polsce

0
2201

Outsourcing to powszechne zjawisko we współczesnej gospodarce. Nie ma w tym nic dziwnego, że dana firma zleca zadania innym podmiotom, zamiast zatrudniać pracowników u siebie. Takie rozwiązania to przede wszystkim mniejszy koszt, a ponadto jakość, szybkość oraz elastyczność. W wielu branżach, na przykład w branży IT obserwuje się w ostatnich latach nowy trend, czyli tzw. nearshoring, który polega na wyborze zleceniodawców zlokalizowanych w pobliskich, a nawet sąsiednich krajach.

Nearshoring coraz popularniejszy

Zlecanie wykonania usług czy produktów do odległych krajów wciąż jest praktykowane. Nazywa się to offshoring i polega na wyborze nawet bardzo daleko zlokalizowanych wykonawców. Najczęściej wykonawcy różnego rodzaju usług zlokalizowani są w Azji. Trend ten ulega jednak zmianom i coraz częściej zleceniodawcy, na przykład firmy z krajów europejskich, wolą wybrać do współpracy firmy działające w pobliżu i oferujące usługi typu nearshore it. Takie rozwiązanie wcale nie musi być gorsze od offshoringu, a w praktyce okazuje się dużo korzystniejsze. Polska jest bardzo popularnym krajem i coraz częściej zagraniczne firmy zlecają tworzenie oprogramowania w Polsce.

Nearshore software w Polsce

Dla wielu firm dedykowane oprogramowanie jest niezbędne i muszą one znaleźć wykonawców, którzy przyjmą zlecenie. W przypadku rozwiązań informatycznych outsourcing jest szczególnie popularny, ponieważ nierzadko zlecenia są jednorazowe i okazjonalne. W takiej sytuacji firmy poszukują wykonawców zleceń w innych krajach, a nearshoring staje się coraz popularniejszy. Firmy oferujące nearshore software mogą zaproponować rozwiązania rozmaitego przeznaczenia, na przykład e-commerce, biotech, fintech, consulting i inne. Polskie firmy również coraz mocniej zaznaczają swoją pozycję wśród europejskich graczy i zdobywają coraz więcej klientów.

Tworzenie oprogramowania w Polsce

Polska jest pod tym względem atrakcyjna szczególnie dla firm z Europy Zachodniej. Polskie firmy z branży IT oferują usługi wysokiej jakości o szerokim spektrum. Zaletą dla polskich firm nearshore IT jest to, że są zlokalizowane w tej samej kulturze, w tej samej strefie czasowej i znajdują się w pobliżu swoich klientów. Polscy informatycy należą do najlepszych na świecie i od lat są bardzo wysoko cenieni na rynku. Atutem polskich firm IT są też niższe koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here