Wpływ hostingu na pozycjonowanie

0
1037

Strona internetowa to złożona struktura składająca się z wielu warstw. Pierwszą z nich, bez której pozostałe nie miałyby szansy w ogóle istnieć, jest hosting. To właśnie on umożliwia stały kontakt ze światem i dostępność witryny jest od ręki. 

Razem z grupa iCEA, która specjalizuje się w pozycjonowaniu i optymalizacji stron internetowych, przygotowaliśmy krótkie wprowadzenie do hostingu oraz jego znaczenia pod kątem planowania strategii SEO. O czym w takim razie należy pamiętać w pierwszej kolejności? Czym właściwie jest hosting a pozycjonowanie?

Hosting – o co właściwie chodzi?

Aby strona internetowa mogła poprawnie funkcjonować, potrzebny jest hosting. Jest to miejsce na serwerze, które umożliwia działanie witryny. Tam przechowywane są Twoje pliki, bazy danych, a nawet poczta e-mail.

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting?

Po pierwsze awaryjność – warto sprawdzić informacje na temat usługodawcy oraz częstotliwości zgłaszanych przez niego awarii. Jeśli było ich wiele, nie masz gwarancji stałego połączenia z serwerem. Może to skutkować utratą pozycji wizerunkowej, finansów bądź danych. Jest to szczególnie ważne podczas prowadzenia sklepu internetowego, w którym koszyk zamówień oraz ich finalizacja grają kluczową rolę. 

Pozycjonowanie 

Wiesz już, jak ważne jest, aby Twoja strona cały czas poprawnie się wyświetlała. Jej stabilność jest kluczowa, aby utrzymać efekty pracy. Istnieje kilka fundamentalnych dla SEO elementów hostingu:

  • szybkość,
  • bezpieczeństwo,
  • dostępność,
  • lokalizacja,
  • skalowalność. 

Szybkość

Prędkość jest jednym z czynników rankingowych dla wyszukiwarek. To serwer dyktuje warunki. Od ilości wolnej przestrzeni na nim zależy prędkość naszej witryny. Jeśli jest ona współdzielona, może okazać się, że jesteśmy poszkodowani.

Oczywiście należy zadbać również o podstawowe wskaźniki internetowe – Core Web Vitals. Pod kątem hostingu szczególnie ważny jest czas odpowiedzi TTFB (Time To First Byte), czyli czas liczony od wysłania zapytania do serwera, aż do momentu odebrania pierwszego bajtu danych. Im niższy czas, tym lepiej.

Bezpieczeństwo

W tym przypadku chodzi o zabezpieczenia przed wirusami i atakami hakerskimi. Pamiętaj, że to właśnie na serwerze przechowywane są dane i pliki pochodzące z Twojej strony. Musisz więc zadbać o siebie oraz swoich odbiorców. 

Dostępność

Serwer, na którym znajduje się witryna, powinien być dostępny nieprzerwanie. Google negatywnie ocenia strony, które są niedostępne w czasie procesu indeksowania. Strona może więc spaść przez to w rankingu. 

Lokalizacja

Prędkość i czas TTFB uzależnione są również od lokalizacji serwera. Im dalej jest on od klienta, tym dłuższy czas wczytywania strony. 

Skalowalność

Przed wyborem hostingu musisz również upewnić się, czy dostawca będzie w stanie dostarczać Ci większych zasobów w miarę rozwoju strony. Rozmiary internetu rosną, a kolejne aktualizacje wymuszają na nas coraz większe zasoby przestrzeni w serwerze. 

Wnioski

Jak widzisz, każdy z elementów ma wpływ na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Odpowiedni hosting umożliwia zaoszczędzenie czasu, a także lepsze wyniki wskaźników rankingowych. Żadna z technik optymalizacji nie będzie efektywna, jeśli hosting nie będzie działać poprawnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here