Certyfikat SSL to zabezpieczenie tak zwanej transmisji danych. Bardzo często wchodząc na jakieś witryny w sieci jesteśmy proszeniu o podawanie informacji. Dane tego typu dotyczą między innymi naszego komputera. Bez właściwego zabezpieczenia w postaci certyfikatu SSL informacje przesyłane mogą być otwartym tekstem, a więc w postaci prostej do przechwycenia i wykorzystania przez hakerów. Certyfikat powoduje, że cała transmisja jaka odbywa się pomiędzy serwerem, a komputerem jest celowo szyfrowana, co oznacza, że nie tylko trudniej ją przechwycić, ale także bardzo ciężko wykorzystać pliki w nielegalnych działaniach.
Sklep internetowy, a certyfikat SSL
Jeżeli chodzi o przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, to dają one przedsiębiorcy prowadzącemu sklep internetowy wolną rękę jeżeli chodzi o różne kwestie, ale zastosowanie zabezpieczenia w postaci certyfikatu SSL jest wymagane. Jako administrator danych jesteśmy zobowiązaniu zastosować odpowiednie środki techniczne, po to, żeby dane osobowe klientów objęte były właściwą ochroną- musimy między innymi zabezpieczyć informacje przed osobami nieupoważnionymi. Nikt niepowołany nie może przeglądać, zmieniać, a także uszkodzić lub zniszczyć informacji jakie pochodzą z wymiany danych między komputerem a serwerem. Kolejną kwestią jest fakt, że certyfikat SSL chroni nie tylko klientów, ale także pracowników firmy i jej właściciela. Logując się do serwisu podajemy nasze dane, które również mogą zostać wykradzione i wykorzystane w niewłaściwy sposób.
Co grozi za brak certyfikatu SSL
Sklep internetowy, który nie będzie posiadał certyfikatu zabezpieczeń SSL może być zagrożony różnymi sankcjami ze strony GIODO. Może to być przede wszystkim upomnienie, a także grzywna, w ostateczności również postępowanie sądowe zobowiązujące właściciela serwisu do zastosowania certyfikatu SSL. Przede wszystkim jednak należy samemu starać się o bezpieczeństwo zarówno własne, własnych pracowników jak i klientów, ponieważ wpływa to w zasadniczy sposób na wizerunek całej firmy.