Możliwości finansowania firm – co poza kredytem?

0
1013

Kredyt to często pierwsza rzecz, o której myślimy, kiedy potrzebna jest nam dodatkowa gotówka, czy też musimy zakupić jakiś pojazd bądź maszynę. W przypadku firm możemy jednak mówić o dwóch innych ciekawych i wartych rozważenia opcjach, które niekiedy mogą okazać się korzystniejsze. W takim razie jakie są możliwości finansowania firm poza kredytem?

Faktoring

Zatory finansowe uderzają w sporą część polskich firm. Oczekiwanie na uregulowanie faktury przez kontrahenta sprawia, że dana firma sama nie jest w stanie uregulować swoich faktur, co wywołuje efekt domina. Faktoring jest ciekawym rozwiązaniem, które pozwala potencjalnie zachować płynność finansową niewielkim kosztem. Na czym on polega?

Faktoring to nic innego, jak odsprzedawanie faktury firmie faktoringowej za określony procent jej wartości. Dzięki temu od razu otrzymujemy potrzebną gotówkę, a właścicielem faktury i osobą, która musi czekać na jej uiszczenie, staje się inny podmiot. Nie możemy liczyć na otrzymanie w ten sposób 100% wartości faktury, ale mimo wszystko jest to ciekawa opcja, kiedy potrzebujemy szybko dodatkowej gotówki, a dysponujemy jeszcze nieopłaconymi fakturami.

Więcej informacji na temat faktoringu znaleźć można na blogach i portalach finansowo-biznesowych, takich jak http://www.trust.org.pl/.

Leasing

Leasing można w skrócie określić jako wypożyczenie z prawem (bądź obowiązkiem) wykupu. W ramach leasingu firma, nawet bardzo młoda, może wejść niewielkim kosztem w posiadanie pojazdów, maszyn czy sprzętu biurowego.

Dodatkową zaletą leasingu jest fakt, że pozwala on na dokonywanie sporych optymalizacji podatkowych. Cała jego rata, a także ostateczna kwota wykupu przedmiotu leasingu, jest bowiem kosztem uzyskania przychodu, a więc umożliwia zmniejszenie podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Leasing nie pozwala na uzyskanie gotówki bezpośrednio do ręki, ale można go wykorzystać do finansowania mienia niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju firmy, zamiast zaciągania kredytu na jego zakup.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.trust.org.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here