Domena internetowa – darmowa czy płatna?

0
6574

Każdy, kto planuje uruchomienie strony internetowej, platformy usługowej, portalu lub bloga, musi zmierzyć się z problemem rejestracji domeny internetowej, pod którą oferowany produkt będzie dostępny w sieci. Każda domena wskazuje zawsze tylko jedną stronę internetową. Domenę można zarejestrować w bardzo wielu miejscach, a transakcja zakupu jest łatwa i szybka. Należy jednak bardzo uważnie wybrać usługodawcę, u którego zostanie kupiona domena, gdyż ceny zakupu i odnowienia licencji w różnych miejscach potrafią bardzo mocno się różnić. Kryterium ceny nie musi być jedynym, ani najważniejszym. Wielu usługodawców poza domenami oferuje także szeroki wachlarz usług dodatkowych, np. dostęp do serwera, certyfikaty SSL czy serwis.

Darmowe domeny – czy na pewno darmowe?

Każdy, kto szuka domeny internetowej z pewnością natknie się na oferty darmowych domen. Czy warto skusić się na taką ofertę? Najczęściej są to oferty promocyjne, obowiązujące przez rok, a po okresie promocyjnym może się okazać, że odnowienie domeny na kolejne lata będzie znacznie droższe niż u konkurencji, która nie oferuje domen za darmo. Wykupując domenę należy pamiętać, że cena pierwszej rejestracji bardzo rzadko jest równa cenie jej odnowienia. Warto zatem sprawdzić ceny przed podjęciem decyzji, aby po roku nie zostać zaskoczonym koniecznością zapłacenia znacznie wyższej kwoty. Przy zakupie domeny za ok. 10 – 12 zł na pierwszy rok, za przedłużenie na kolejny u najtańszych dostawców można zapłacić około 40 – 50 zł, natomiast darmowe domeny, przy odnawianiu po roku użytkowania mogą kosztować nawet ponad 120 zł.

Transfer domeny – kiedy się opłaca?

W większości przypadków zarejestrowaną domenę można w dowolnym czasie przetransferować do innego usługodawcy i płacić mniej za odnowienie, jednak zdarzają się miejsca, gdzie rejestrując domenę klient zobowiązuje się do jej odnawiania przez jakiś czas u konkretnego usługodawcy, w takim przypadku transfer przestaje być opłacalny.

Domena pl – najpopularniejsza serwis w Polsce

Każda domena składa się z ciągu znaków: liter, cyfr, podkreśleń lub myślników, za którymi następuje kropka i rozszerzenie. Najpopularniejsze rozszerzenia domen to:

  • .pl – najczęściej spotykane, dostępne dla witryn w języku polskim
  • .com – dla witryn międzynarodowych
  • .net – dla witryn międzynarodowych
  • .com.pl – dla witryn w języku polskim
  • regionalna, np: śląsk.pl
  • .info
  • .eu – dla witryn z krajów UE

W zależności od zapotrzebowania, czy domena ma mieć zasięg krajowy czy międzynarodowy, warto wybrać odpowiednie rozszerzenie.

Certyfkat SSL – dla bezpieczeństwa

Certyfikat SSL to bezpieczny i skuteczny sposób szyfrowania danych przesyłanych przez Internet. Parametrem określającym siłę szyfrowania SSL jest długość użytych kluczy. Im dłuższy klucz, tym trudniej złamać szyfr. Długość kluczy podaje się w bitach, np.: SSL 256 bitów.

Więcej na domeny.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here