Kieszeń na dysk – nie wyrzucaj starego komputera!

0
2498

Co najczęściej robimy, gdy okazuje się, że nasz laptop już nie odpali lub jego naprawa jest nieopłacalna? Zazwyczaj po prostu wyrzucamy go na śmietnik lub sprzedajemy za kilka marnych groszy, nie zastanawiając się nad narządami do przeszczepu – tak, w świecie komputerów, również jest to możliwe, a podzespoły są w pewien sposób podobnie do ludzkich organów (jeśli coś przestaje działać, inne elementy jeszcze są przez jakiś czas sprawne).

W przypadku komputerów stacjonarnych sprawa jest dość prosta, ponieważ jeśli jakaś część ulegnie awarii, to wymieniamy tylko ten element – natomiast laptopy automatycznie lądują w śmietniku. Czy zastanawialiście się kiedyś, które elementy można jeszcze wyciągnąć i wykorzystać? A może widzieliście takie akcesoria jak kieszeń na dysk w sklepach komputerowych i zastanawialiście się, do czego mogą one służyć? Jeśli tak to świetnie, ponieważ zaczęliście myśleć o możliwość zaoszczędzenia dodatkowych pieniędzy lub wyposażenia się w nowe akcesoria, które szybko mogą okazać się przydatne i wygodne.

Zacznij od najważniejszego, stwórz własny dysk zewnętrzny

Wybierając się na wakacje, zawsze warto zabezpieczyć się na ewentualność braku zasięgu i niezbyt dobrej pogody – oczywiście, filmy są wtedy jedynym sensownym wyborem. Żeby wyposażyć się w takie zabezpieczenie, trzeba posiadać dysk zewnętrzny, na którym uda się wszystko pomieścić.

Ciekawostką może okazać się fakt, że z wykorzystaniem starego laptopa i kilkudziesięciu złotych, jesteśmy w stanie przygotować go samodzielnie (zakup kompletnego dysku zewnętrznego, to wydatek rzędu 150-200 zł). Potrzebna będzie jedynie kieszeń na dysk, śrubokręt i maksymalnie godzina czasu.

Gdzie kupić kieszeń na dysk i jak zacząć?

Chcąc zakupić odpowiedni model, spełniający wszystkie oczekiwania, wystarczy udać się do najbliższego lub ulubionego sklepu komputerowego. Niemal wszystkie placówki stacjonarne i internetowe będą posiadać takie wyposażenie w swoim asortymencie, więc o dostępność nie trzeba się obawiać.

Jeśli posiadamy już niezbędny asortyment, w którego skład wchodzi kieszeń na dysk i śrubokręt, należy po prostu umieścić w niej wymontowany z laptopa HDD lub SSD i można cieszyć się swoim nowym-starym dyskiem zewnętrznym, który z pewnością uratuje nas w wielu sytuacjach od nudy.

Do innych elementów, które można wymontować i zaoszczędzić na nich kilka złotych, można zaliczyć m.in. baterie laptopów i pozłacane wyposażenie (np. procesory). Wymaga to jednak nieco większych umiejętności, więc przeciętny użytkownik komputera może sobie z tym nie poradzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here