Kancelaria notarialna – z czym można się do niej zgłosić?

0
1531

Kancelaria notarialna to miejsce, w którym zawiera się różnorodne umowy, które zgodnie z przepisami prawa muszą być sporządzone przez osobę w postaci notariusza. To, w jakich wypadach koniecznym jest taka forma zawarcia porozumienia jest odgórnie narzucone przez przepisy. W tym artykule powiemy sobie o tym, z czym możemy zgłosić się do kancelarii notarialnej.

W jakich sprawach konieczna jest obecność notariusza?

Pierwszą i chyba najbardziej przez wszystkich znaną umową, podczas zawierania której wymagana jest obecność notariusza stanowi umowa sprzedaży nieruchomości. Bez względu na to, czy przedmiotem niniejszej umowy jest mieszkanie, działka czy jakakolwiek inna nieruchomość w każdym wypadku potwierdzić ją musi notariusz.

Kancelaria notarialna to także miejsce, w którym podpisuje się intercyzę, czyli umowę majątkową pomiędzy małżonkami. Ponadto w sprawach, w których w grę wchodzi ustanowienie spadku także powinniśmy się zgłosić do notariusza. Dodatkowo w kancelarii notarialnej sporządzane są pełnomocnictwa do prowadzenia niektórych czynności prawnych, umowy o ustanowienie odrębnej własności lokalu, umowy o użytkowanie wieczyste czy również umowy darowizny.

Czy usługi kancelarii notarialnej są drogie?

Otóż wszystko uzależnione jest tak naprawdę od tego, w jakiej sprawie przychodzimy do kancelarii i jaką wartość ma przedmiot umowy, która będzie w obecności notariusza zawierana. Wynagrodzenie notariusza, które nosi nazwę taksy notarialnej jest odgórnie ustalone przez przepisy prawa. W związku z czym targowanie się raczej nie wchodzi w grę.

W związku z powyższym, jeżeli celem naszej wizyty jest sporządzenie umowy sprzedaży nieruchomości, wówczas powinniśmy się liczyć z tym, że wynagrodzenie dla notariusza będzie dużo wyższe niż przykładowo to za sporządzenie przez niego pełnomocnictwa.

Jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną?

Otóż przede wszystkim w pierwszej kolejności warto zapytać wśród znajomych, czy korzystali z usług kancelarii notarialnej i czy mogliby nam ją polecić. Może okazać się również, że ktoś z naszego otoczenia zwyczajnie zna jakiegoś notariusza i również przekaże nam do niego kontakt.

Jeżeli jednak powyższe się nie sprawdzi wówczas jesteśmy zmuszeni zdać się na siebie i poszukać odpowiedniej kancelarii we własnym zakresie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here