TOP 6 kreatywnych zabaw dla dzieci

0
1025

Zabawa jest nieocenionym elementem życia każdego dziecka. Dzięki niej najmłodsi w przyjemny sposób nabywają wielu umiejętności i nawyków, które są niezbędne w dorosłym życiu. Oto kreatywne zabawy dla dzieci, które z pewnością warto wypróbować!

1. Domowy ogródek

Nawet jeśli nie mamy do dyspozycji dużego ogrodu czy działki, wcale nie jesteśmy zmuszeni do zakupu warzyw i ziół. Ogródek niewielkich rozmiarów możemy urządzić we własnym mieszkaniu, na balkonie lub na parapecie. Warto zrobić to wspólnie z dzieckiem. Dzieci uwielbiają się brudzić, dlatego przygotujmy teren do prac i pozwólmy im na to! Praca dziecka przy własnym ogródku da mu wiele radości i satysfakcji, zwłaszcza gdy zobaczy pierwsze efekty.

2. Masy plastyczne

Zabawy dla dzieci z różnego rodzaju masami w roli głównej to sprawdzony przepis na mnóstwo radości. Wiele mas możemy przygotować samodzielnie, z łatwo dostępnych, tanich składników – być może nawet mamy je pod ręką. Do stworzenia sztucznego śniegu potrzebujemy jedynie pianki do golenia oraz sody oczyszczonej.

Aby stworzyć piasek kinetyczny, wystarczy połączyć odrobinę kleju w płynie i płynu do prania w żelu. W ten sposób powstanie popularny „gniotek”. Następnie obtaczamy go w zwykłym piasku. Możemy też samodzielnie przygotować m.in. masę solną, porcelanową, ciastolinę i wiele innych! Tego rodzaju aktywności pozwalają odkrywać świat, wspierają motorykę małą, uczą koncentracji i rozwijają kreatywność.

3. Zgadnij co to…

To prosta i przyjemna zabawa, która wspaniale wspiera rozwój zmysłów. Przygotujmy pudełko (lub kilka pudełek) i umieśćmy w nim przedmioty różnej wielkości, o różnej fakturze, itd. Następnie poprośmy dziecko o to, aby dokładnie opisało dotykany przedmiot i odgadło, co to jest, nie patrząc na niego.

4. Zaginiony skarb

Poszukiwanie skarbu to bardzo emocjonująca zabawa, która może trwać wiele godzin. Oczywiście trudność należy dostosować do wieku i możliwości dziecka. Aktywność tę możemy zaaranżować na wiele sposobów, np. rysując mapę domu z miejscami, w których ukryte będą wskazówki lub zagadki prowadzące do kolejnych miejsc, a w konsekwencji do skarbu, którym może być dowolna wymyślona przez nas rzecz.

Jeśli dziecko nigdy do tej pory nie uczestniczyło w takiej zabawie, w ramach rozgrzewki warto przygotować kilka prostszych „misji”, aby nie zniechęciło się długimi poszukiwaniami.

5. Naśladuj…

Dzieci uczą się w dużej mierze poprzez naśladowanie. Zabawy dla dzieci z naśladowaniem możemy zaaranżować w dowolny sposób, bawiąc się oczywiście razem z dzieckiem! Możemy przygotować sobie np. karty ze zwierzętami i losować. Drugi stos kart mogą stanowić polecenia, np. „naśladuj odgłos” (wylosowanego zwierzęcia) lub „naśladuj ruchy”. Mnóstwo śmiechu i świetnej zabawy gwarantowane!

6. Puzzle

Układanie puzzli niesie za sobą wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Rozwija motorykę małą, wyobraźnię przestrzenną i kreatywność, ćwiczy cierpliwość i koncentrację. Aby jeszcze bardziej urozmaicić zabawę, możemy przygotować puzzle… samodzielnie!

Możemy wydrukować np. zdjęcie ulubionego zwierzątka dziecka lub postać z bajki, nakleić na karton, pociąć na dowolną ilość i wielkość kawałków, a następnie wspólnie układać.

To zaledwie kilka z bardzo wielu przykładów kreatywnych zabaw dla dzieci. Pamiętajmy o tym, że nie ogranicza nas nic poza wyobraźnią. Wymyślajmy wspólnie z dzieckiem rozmaite zabawy, pozwólmy mu przejąć inicjatywę i wychodźmy naprzeciw jego potrzebom, aby łączyć w zabawie przyjemne z pożytecznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here