Sklep internetowy dostosowany pod mobile

0
1391

Mobile nie jest już marginalnym źródłem ruchu. Pomimo znacznego wzrostu w korzystaniu z urządzeń mobilnych, a także rosnących trendów w zakupach online, sklep internetowy dostosowany pod mobile nie jest standardem. Firmy mają problemy z adaptacją oprogramowania e- commerce do użytkowników mobilnych, gdyż np. ekrany urządzeń mobilnych prezentują się inaczej. Dodatkowo użytkownicy w różny sposób komunikują się z Internetem poprzez aplikacje i socjal media.

Dlaczego zatem jeśli sporo osób korzysta z urządzeń mobilnych i więcej klientów robi zakupy online, dlaczego finalizacja zakupu z ruchu z urządzeń mobilnych jest tak niska? Dlatego, że przy ograniczonym rozmiarze ekranu i zmieniających się nawykach zakupu konsumenci znacznie rzadziej tolerują trudny proces nawigacji i realizacji transakcji. Jak to zmienić ?

Po pierwsze responsywność

To wyrażenie oznacza, że strona internetowa jest elastyczna i dostosowuje się do różnych wymiarów ekranów. Zapobiega to konieczności przewijania witryny lub ręcznego zmieniania rozmiaru, możemy prezentować tę samą wersję swojej strony użytkownikom na wielu urządzeniach. Responsywność oznacza, że nie musimy tworzyć różnych wersji witryny internetowej dla nieco odmiennych specyfikacji smartfonów i tabletów, których klienci mogliby prawdopodobnie użyć. Jeśli jednak zignorujemy tych użytkowników, ograniczymy ogromny procent ruchu i ostatecznie sprzedaży.

Responsywności jest kluczowym elementem projektowania. Należy zwracać uwagę już w momencie wyboru projektu na responsywne motywy wyglądu witryny lub skrypt sklepu. Przykładowo firma INNOVATION SOFTWARE oferuje tworzenie sklepu internetowego wyłącznie na responsywnych oprogramowaniach.

Dodatkowo myśląc o prezentacji witryny na urządzeniach mobilnych, należy pamiętać o kilku kwestiach.

1. Elementy wizualne

Odwiedzający przybywając do sklepu internetowego, otrzymuje dużo bodźców. Są to zdjęcia, przyciski wezwania do działania, tekst, sygnały zaufania, oświadczenia o korzyściach, opisy i wiele innych. Co więcej, na urządzenia mobilne regularnie przychodzą powiadomienia, które mogą zakłócić uwagę użytkownika. Powinniśmy poprawić elementy wizualne swojej witryny i skierować je do ścieżki zakupowej.

Tutaj przydaje się prawo Fittsa. Krótko mówiąc, im większy obiekt, tym bardziej prawdopodobne jest, że przyciągnie do niego oko i uwagę. Dlatego częścią optymalizacji witryny pod kątem urządzeń mobilnych jest użycie większego tekstu i grafiki do przekazywania kolejnych kroków, ważnych informacji i wezwań do działania. Przyciski i menu muszą być większe i bardziej przestrzennie rozmieszczone. Stuknięcie palcem jest zawsze mniej precyzyjne niż kliknięcie myszy i nie chcemy, aby klienci przypadkowo pominęli przycisk kupna i otworzyli inne okna w telefonie komórkowym.

2. Prosta nawigacja, aby zminimalizować liczbę kliknięć

Na szczycie zaleceń dotyczących optymalizacji konwersji jest, aby sklepy internetowe maksymalnie skróciły podróż do kasy, zmniejszając liczbę kliknięć w celu sfinalizowania zakupu. Odzwierciedla to optymalizacja urządzeń mobilnych, aby nawigacja na ekranie dotykowym była łatwa. Można to zrobić na wiele sposobów, takich jak:

  • Grupowanie różnych opcji razem
  • Łączenie podobnych stron w jedną stronę
  • Wyróżniając ważne strony
  • Podział nawigacji na podkategorie

Można użyć nawigacji wizualnej zamiast zwykłego tekstu lub prostych przycisków, aby ułatwić nawigację na urządzeniach mobilnych.

3. Optymalizacja wyszukiwania klienta

Łatwa nawigacja ma kluczowe znaczenie, ale ułatwia klientom znalezienie dokładnie tego, czego szukają. Są dwa rodzaje klientów w sklepie internetowym: ci, którzy wiedzą, czego szukają oraz ci, którzy szukają czegoś, ale nie wiedzą co. Dlatego pasek wyszukiwania powinien być widoczny w sklepie internetowym i łatwo dostępny po przybyciu.

Samodzielne tworzenie sklepu internetowego pod mobile jest trudnym zadaniem i jeśli zastanawiasz się nad uruchomieniem witryny lub poprawą istniejącej strony warto skorzystać ze specjalistycznych firm. Więcej informacji uzyskamy, kontaktując się na stronie https://innovationsoftware.pl/sklepy-internetowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here