Prowadzenie sklepu internetowego a dane osobowe

0
2045

Wielu ludzi twierdzi, że prowadzenie własnego sklepu internetowego jest czymś banalnie prostym, a osoby decydujące się na taką działalność nie muszą raczej przejmować się zbyt wieloma kwestiami. Jest to oczywiście nieprawda – właściciel sklepu internetowego musi zadbać o całe mnóstwo spraw które mają ogromny wpływ na jego funkcjonalność. Do najbardziej oczywistych należy przygotowanie oferty, zaprojektowanie sklepu tak, aby był prosty w obsłudze i oferował klientom wygodne zakupy, a także zadbanie o odpowiednią reklamę. Rzadko kiedy myśli się o innej, niezwykle ważnej kwestii – danych osobowych. Sklep, w którym klienci mogą zakładać własne konta siłą rzeczy gromadzi pokaźną bazę danych osobowych. Obowiązujące w Polsce prawo jasno ustala zasady, na jakich można wykorzystywać takie informacje. Trzeba dowiedzieć się, w jaki sposób robić to legalnie, aby móc uniknąć niepotrzebnych problemów. Jest to kwestia ważna tym bardziej, że przy umiejętnym wykorzystaniu baza danych może posłużyć jako bardzo skuteczne narzędzie marketingowe.

Mailing jako skuteczna reklama

Jak pokazują statystyki, zdecydowana większość sklepów internetowych – zarówno w Polsce, jak i na świecie – wykorzystuje bazę mailingową swoich klientów w celach reklamowych. Trudno nie zgodzić się co do tego, że mailing faktycznie jest bardzo skuteczny, jeśli chodzi o przyciąganie do siebie klientów i przekazywanie wszystkich informacji na temat swojej oferty. Przy wykorzystaniu odpowiednich systemów można dopasować przesyłane maile specjalnie do profilu grupy docelowej, znacznie zwiększając w ten sposób skuteczność tych działań.

Działaj legalnie

Oczywiście trzeba dowiedzieć się, w jaki sposób można wykorzystywać bazę danych swoich klientów, aby robić to w pełni legalnie. Na samym początku warto zarejestrować bazę danych swoich użytkowników w Generalnym Inspektorze Danych Osobowych. Jeśli zamierzamy wysyłać mailing, to już na etapie rejestracji konta klient powinien zaznaczyć wyraźną zgodę na otrzymywanie takich wiadomości. Bardzo ważna jest też mądra polityka prywatności, która nie narusza żadnych przepisów. Kwestie te są niezwykle istotne – niewłaściwe wykorzystywanie danych osobowych może skończyć się poważnymi konsekwencjami, łącznie z karą więzienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here