Zaświadczenie VAT – w jaki sposób potwierdzić status podatnika?

0
1957

Zdarzają się w życiu sytuację, w których potrzebne jest nam zaświadczenie VAT rysunek aby móc potwierdzić status podatnika swój lub naszego partnera biznesowego. Wartość pamiętać, że urząd może wykreślić podatnika z rejestru VAT bez podania jemu informacji zwrotnej. Dzieje się tak, jeżeli podatnik nie wykazuje obrotów, nie składa deklaracji lub nie ma z nim kontaktu, ponieważ nie zgłosił zmiany danych kontaktowych swojej firmy. Oto, w jaki sposób możesz zdobyć zaświadczenie potwierdzające status podatnika.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/zaswiadczenie-vat/

Zaświadczenie VAT – w jaki sposób potwierdzić status podatnika?

Na początku warto jest powiedzieć sobie kilka zdań na temat opodatkowania podatkiem VAT. Rządowy portal biznes.gov.pl tłumaczy, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku niezależnego o podatek naliczony, czyli taki zapłacony przy zakupie towaru czy też usługi.

Kto posiada status czynnego podatnika VAT? Jest nim przedsiębiorca, zarejestrowany do VAT i dokonujący czynności podlegających opodatkowaniu:

• odpłatnej dostawy towarów i dostępnego świadczenia usług na terytorium kraju 

• eksportu towarów 

• importu towarów na terytorium kraju 

• wewnątrz wspólnego nabycia towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju 

• wewnątrz wspólnej dostawy towarów

Nie każdy przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT. Może korzystać ze zwolnienia z tego podatku, Jeżeli wartość jego sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym 200 000 zł. Właściciel biznesu może również wykonywać czynności, które zgodne są z przepisami dotyczącymi podatku VAT. W takiej sytuacji nie ma Jednak prawa do odliczania podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur zakupowych.

Zaświadczenie VAT – Biała lista podatników

Jeżeli chcemy sprawnie sprawdzić kontrahenta, to najłatwiej jest zajrzeć do Białej listy podatników VAT. Jest to lista znajdująca się na rządowej stronie dotyczącej podatków. Takiego wykazu dowiemy się między innymi czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, dlaczego odmówiono mu rejestracji, Dlaczego wykreślona z rejestru bądź Przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT. Dodatkowo potwierdzimy również numer rachunku bankowego, na który powinniśmy wpłacić naszemu partnerowi biznesowemu pieniądze. Jeżeli interesujemy się przedsiębiorcami z innego kraju Unii Europejskiej, to informacje zdobędziemy na stronie Komisji Europejskiej. Warto jest w przypadku potrzeby szczegółowych informacji takich jak na przykład dane określonego czasu rozliczeniowego, wspomóc się rządowej stronie dotyczącej biznesu biznes.gov. pl. W takim przypadku składamy wniosek o wydanie zaświadczenia potwierdzającego status podatkowy danego przedsiębiorcy.

Zobacz też: http://www.marpnet.pl/stres-w-pracy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here