Zastosowanie RFID

0
675

Technologia RFID pozwalająca na komunikację bezprzewodową to innowacyjne rozwiązanie, które uważane jest za następcę kodów kreskowych. Przy jej pomocy możliwe jest oznaczenie niemal każdego rodzaju elementów, dlatego systemy RFID można zauważyć w obrębie szeregu zastosowań. Czym jest czytnik RFID i z czego powinien składać się system RFID? Gdzie znajdują one swoje zastosowanie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Czym są czytniki RFID?

Czytnik RFID (Radio-Frequency Identification) to specjalistyczne urządzenie wyposażone w antenę nadawczo-odbiorczą, które wykorzystuje fale radiowe w celu bezprzewodowej identyfikacji dowolnego rodzaju towarów lub przedmiotów oznaczonych tagiem RFID. Zastosowanie czytnika RFID pozwala na odczytanie oraz zapisania danych w znaczniku RFID, co z powodzeniem stosowane jest podczas monitorowania towarów, majątku czy pracowników.

Czytnik – najważniejszy element systemu RFID

Głównym elementu systemów RFID są czytniki, które mogą zostać zaprogramowane w praktycznie dowolny sposób. W zależności od zastosowania i oczekiwań względem danego systemu, można zdecydować się na ustawienie czytnika zarówno na odczytywanie określonych znaczników, jak i znaczników w określonym czasie. Czytniki RFID mogą także odczytywać dany znacznik RFID tylko raz lub za każdym razem, gdy znajdzie się on w zasięgu odczytu.

Czytniki RFID i ich zastosowanie

RFID to wszechstronna technologia umożlwiająca zarówno identyfikację przedmiotów, obiektów i osób, jak i komunikację między nimi. Z powodzeniem wykorzystywana jest ona w wielu dziedzinach życia – z jej zastosowaniem możemy spotkać się podczas realizacji procesów przemysłowych, logistycznych czy magazynowych, a także w trakcie kontrolowania i zapewniania bezpieczeństwa pracowników. Czytniki RFID stosowane są m.in. do realizacji zadań, takich jak:

  • Automatyzacja i rejestracja zdarzeń na produkcji

Zainstalowanie RFID na liniach produkcyjnych pozwala na dokładna rejestrację zachodzących na nich zdarzeń. Przekłada się to na zapewnienie wysokiej precyzji w zakresie sterowania produkcją, a także rejestrowania istotnych parametrów realizowanego procesu.

  • Zarządzanie środkami firmy

Wybór systemu RFID przekłada się na zapewnienie efektywnego zarządzania posiadanymi przez dane przedsiębiorstwo zasobami, takimi jak środki trwałe, wyposażenie, sprzęt, narzędzia czy materiały.

  • Inwentaryzacja

Czytnik RFID i znaczniki umieszczone na produktach czy posiadanych dobrach znaczenie usprawniają realizacje inwentaryzacji.

  • Identyfikacja osób

Bramka RFID to doskonałe rozwiązanie pozwalające na zapewnienie kontroli dostępu do danej przestrzeni za pomocą identyfikacji osób, które chcąc dostać się do wybranego obiektu czy przestrzeni musza przyłożyć kartę dostępu do czytnika.

  • Monitorowanie towaru w łańcuchu dostaw

Systemy RFID z powodzeniem wykorzystywane są w transporcie i logistyce, ponieważ pozwalają one na monitorowanie oznakowanego znacznikami towaru na każdym etapie jego przewozu.

  • Automatyzacja systemów parkingowych

Doskonałym rozwiązaniem pomagającym w monitorowaniu ruchu na strzeżonych parkingach jest bramka RFID, do której dostęp mają tylko upoważnione osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here