Rezonans magnetyczny w Lublinie. Wskazania, przebieg, przeciwwskazania

0
815

Rezonans magnetyczny jest zaawansowaną metodą obrazowania ciała człowieka, w której wykorzystuje się silne pole magnetyczne oraz fale radiowe. W ten sposób otrzymuje się przekroje narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.

Wskazania do rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest w celu uzyskania dokładnych obrazów układu mięśniowego i szkieletowego. Pozwala na zdiagnozowanie nowotworów, stanów zapalnych, problemów związanych z mięśniem sercowym, kręgosłupem, urazów stawów i więzadeł, a także chorób ośrodkowego układu nerwowego (np. choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane). Badanie rezonansem sprawdza się przy ocenie zmian pooperacyjnych i pourazowych. Jest niezwykle przydatne w wielu dziedzinach medycyny.

Przebieg badania rezonansem

Do badania rezonansem magnetycznym nie trzeba się wcześniej przygotowywać, z wyjątkiem uwzględnienia trzech godzin na czczo. Przez ten czas nie powinno się pić ani jeść, wykluczone jest również palenie papierosów. Nie trzeba jednak odstawiać przyjmowanych leków ani zdejmować odzieży w trakcie badania. Należy jednak usunąć z ciała wszelkie metalowe przedmioty oraz rzeczy, które pod wpływem urządzenia mogą się rozmagnesować. Mowa tutaj m.in. o paskach do spodni z metalowymi klamrami, telefonach, kartach płatniczych, zegarkach itd. W przypadku posiadania implantów – powinno się poinformować o tym osobę przeprowadzającą badanie.

Podczas badania nie można się ruszać, aby zapobiec zakłóceniom obrazu. Wykonywane jest ono w pozycji leżącej, a trwa około pół godziny. Jest bezbolesne i nie ma żadnego wpływu na pacjenta.

Przeciwwskazania

Ponieważ niemożliwe jest przeprowadzenie rezonansu magnetycznego w towarzystwie niektórych przedmiotów, przeciwwskazaniem są z pewnością wszczepione urządzenia elektryczne. Jeśli pacjent posiada np. rozrusznik serca lub implant ślimakowy, nie może zostać poddany badaniu. Dotyczy to również osób, które posiadają metaliczne ciała obce w ciele. Nie zaleca się wykonywania badania u kobiet w I trymestrze ciąży oraz osób z klaustrofobią.

Gdzie udać się na rezonans magnetyczny w Lublinie?

Doświadczoną i profesjonalną placówką, w której można wykonać rezonans magnetyczny w Lublinie, jest Eurodiagnostic sp. z o.o. Firma posiada nowoczesny, niezawodny sprzęt oraz wykwalifikowaną kadrę. Udostępnia zdalne opisy badań i indywidualnie podchodzi do klienta. W celu zapoznania się ze szczegółową ofertę warto zajrzeć na stronę http://www.eurodiagnostic.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here