Jak przejść proces zakładania firmy? – Sprawdź o czym należy pamiętać!

0
893

W ciągu ostatnich lat proces zakładania firm nieco się skrócił, a także uprościł. Nadal trzeba złożyć kilka wniosków i dokumentów. Przygotowaliśmy szybki przewodnik, który wskaże Ci najważniejsze procedury bez których założenie przedsiębiorstwa byłoby niemożliwe. Tych kilka kroków dzieli Cię od zarządzania własną firmą.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/jak-wyglada-proces-zakladania-firmy/

Co zrobić przed złożeniem wniosku o otwarcie działalności gospodarczej?

Proces zakładania firmy to składa się z kilku etapów. Pierwszy z nich należy podjąć jeszcze przed złożeniem najbardziej wymaganego dokumentu czyli CEIDG-1. To właśnie w tym formularzu należy określić takie elementy prowadzenia działalności jak wybór formy prawnej przedsiębiorstwa. Dlatego ta kwestia powinna zostać ustalona już wcześniej.

Wniosek CEIDG-1 dlaczego jest tak ważny w procesie zakładania firmy?

To właśnie ten dokument umożliwia wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej. Na tej podstawie wystawiany jest później REGON. Moment złożenia dokumentu to także automatyczne zgłoszenie do zakładu ubezpieczeń społecznych.

Jakie dane znajdują się we wniosku CEIDG-1?

Kilka głównym informacji z wniosku:

  • nazwa firmy,
  • adres firmy, ewentualnie adres głównej siedziby i pozostałych punktów, w których będzie odbywać się działalność,
  • PKD,
  • dane pełnomocnika firmy.

Pamiętaj, że złożony formularz nie może zawierać błędów, ani literówek. Dane z formularza wpisywane są do systemu nawet jeśli istnieje prawdopodobieństwo popełnienia pomyłki pisarskiej. Warto wcześniej pokazać taki wniosek rodzinie lub przyjaciołom, aby sprawdzili czy nie ma tam błędów w takich miejscach jak adres czy nazwa firmy.

Co jeszcze jest ważne w procesie zakładania firmy?

Zakładając przedsiębiorstwo nie wolno zapomnieć o zgłoszeniu do ZUS oraz Urzędu Skarbowego. Ponadto należy wpłacić składkę do Funduszu Pracy. Osoby, które planują już na starcie zatrudniać pracowników muszą także zgłosić taki fakt do Państwowej Inspekcji Pracy i Sanepidu.

 

Proces zakładania firmy może być długotrwały. Wszystko zależy od tego ile kwestii związanych z nowym przedsiębiorstwem ustalisz jeszcze przed złożeniem odpowiednich dokumentów. Pamiętaj, że trzy najważniejsze urzędy, o których nie możesz zapomnieć to ZUS, US i Fundusz Pracy. Powodzenia!

Zobacz też: http://www.marpnet.pl/czym-jest-maly-zus-i-kto-moze-z-niego-skorzystac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here