Nie wszyscy jeszcze mają świadomość, że wyświetlacze, które są produkowane w elektronicznej technologii dostępne są już na rynku od wielu lat. Ogromną popularnością zaczęły się jednak cieszyć dopiero od niedawna. Warto również wiedzieć, że ich wyjątkowa specyfikacja powoduje, że w niektórych zastosowaniach mogą bez problemu zastąpić jednostki OLED czy LCD. E papier otwiera również nowe możliwości technologiczne.
Specyfikacja elektronicznego papieru
Warto wiedzieć, że ideą, jaką kierują się inżynierowie firmy E Ink, która jest światowym liderem w tej technologii to stworzenie elektronicznego odpowiednika zwykłego papieru. Trzeba zaznaczyć, że wyświetlacze typu EPD pobierają prąd tylko wtedy, gdy następuje zmiana wyświetlanej treści.
Z punktu wodzenia użytkownika produkt może przypominać refleksywne wyświetlacze LCD. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku wyświetlaczy EPD nie ma konieczności jeżeli chodzi o utrzymywanie stałej polaryzacji ekranu.
Modele dostępne obecnie na rynku
Należy mieć świadomość, że praktycznie wszystkie dostępne modele wyświetlaczy EPD opierają się na technologiach lidera, czyli firmy E Ink. Producent jest bowiem w stanie dostarczyć różne rodzaje matryc. Do najczęściej kupowanych należy zaliczyć Triton, Carta oraz Pearl. Trzeba zaznaczyć, że modele z serii Triton charakteryzują się mniejszą rozdzielczością, ponieważ ze względu na specyficzne wykorzystanie filtrów kolorów, na jeden z kolorów będą składały się trzy piksele klasycznego ekranu EPD.
Warto również wiedzieć, że wyświetlacze i matryce nie zostały wyposażone przez producentów w doświetlenie czy podświetlenie. Jeżeli odbiorcy będą czytali również w nocy z wyświetlacza, zadaniem projektanta będzie zadbanie o dodatkowe źródło światła.
Kontrolery do wyświetlaczy
Specyfika e papieru, a także ogromna różnorodność jeżeli chodzi o jego zastosowanie sprawia, że na rynku dostępne są dwa rodzaje kontrolerów do EPD. Różnice między produktami można dostrzec na podstawie kontrolerów firm MpicoSys oraz Visionect.
Pierwsza z wymienionych firm zadbała, by możliwe było korzystanie z wyświetlaczy marki E Ink tak samo jak z innych elektronicznych wyświetlaczy. Na bazie energoosczędnych mikrokontrolerów opracowane zostały sterowniki umożliwiające na precyzyjną kontrolę ekranu. Z kolei firma Visionect zdecydowała się na strategię polegającą na maksymalnym uproszczeniu nie tylko konfiguracje, ale również obsługi wyświetlacza.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem