Dotacje finansowe – jakie są dostępne i komu przysługują?

0
851

Niezależnie od tego, czy myślimy o rozszerzeniu naszej działalności czy o zapewnieniu naszej firmie stabilności finansowej, wsparcie finansowe jest zawsze czymś wysoce pożądanym. Będąc przedsiębiorcą warto więc wiedzieć, gdzie możemy znaleźć dofinansowanie. Najczęstszymi formami pozyskiwania zastrzyków gotówki są kredyty i pożyczki bankowe, wiadomo jednak, że te rozwiązania nie wzbogacają nas na dłuższą metę. Inaczej jest w przypadku różnego rodzaju unijnych lub pochodzących z innych źródeł dotacji finansowych. Opcji jest wiele, co więc warto wiedzieć na ten temat?

Przeczytaj też: http://stolicakariery.pl/dotacje-na-firme-gdzie-szukac-wsparcia-finansowego/

Kredyty – co warto wiedzieć?

Dostępne na rynku finansowym rodzaje kredytów dzielą się na:

  • Kredyty inwestycyjne – przyznawane na konkretne pomysły rozwoju naszej działalności, na przykład na nowe maszyny zwiększające produkcję zakładu.
  • Kredyty obrotowe – udzielane w ramach pomocy w sfinansowaniu bieżących wydatków dotyczących działalności firmy.
  • Kredyty hipoteczne – wydawane są przedsiębiorcom w zamian za zastawienie firmy lub prywatnej nieruchomości w ramach poręczenia.
  • Linie kredytowe przedsiębiorców – są to szybkie, doraźne środki do wykorzystania na dowolny cel.

Unijne dotacje finansowe 

Najczęściej wybierane Programy Operacyjne finansowane przez Unię Europejską to:

  • Polska Wschodnia – projekt polegający na wsparciu firm we wschodniej części Polski, są one łączone z projektem rozwoju infrastruktury regionów takich jak drogi i linie kolejowe.
  • Cyfrowa Polska – projekt skupiony wokół zwiększenia dostępności mediów i usług elektronicznych.
  • Infrastruktura i Środowisko – polegający na wspieraniu projektów infrastrukturalnych dotyczących  technologii oraz innych najbardziej prestiżowych i newralgicznych sektorów gospodarki.
  • Smart Growth – są to dotacje finansowe skierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Mają one na celu wsparcie prowadzonych przez nie badań rozwojowych.
  • Program Edukacja Rozwój – wdrożony, aby zadbać o rozwój i podnoszenie kwalifikacji pracowników zatrudnianych w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Banki oraz Unia Europejska oferują więc wiele różnego rodzaju sposobów wsparcia finansowego. Szukając zastrzyku gotówki dla swojej firmy warto więc sprawdzić, czy kwalifikujemy się pod te wyżej wymienione.

Zobacz też: http://www.marpnet.pl/nierejestrowana-dzialalnosc-gospodarcza-czy-warto-ja-prowadzic/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here