Anton – i awarie nam mniej straszne

0
1360

W procesach produkcyjnych oprócz zysków kluczowe są: najwyższa jakość, efektywność i bezpieczeństwo. Przy zastosowaniu odpowiednich systemów zarządzania produkcją możliwe jest osiągnięcie tych celów przy jednoczesnej redukcji kosztów. Do takich systemów należy andon. Co warto o nim wiedzieć?

Andon, czyli co?

Współcześnie gdy ktoś mówi o systemie zarządzania produkcją, często ma na myśli konkretny program komputerowy. Jednak andon nim nie jest, to idea powstała w Toyocie w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Choć to prawda, że na rynku dostępne jest wiele systemów informatycznych, opartych właśnie na tym zamyśle.

Andon z japońskiego oznacza sygnalizator i w najprostszym swoim wydaniu oznacza właśnie stosowanie specjalnych tablic świetlnych informujących o statusie danego stanowiska na linii produkcyjnej. Takie rozwiązanie w pierwotnym zamyśle miało skrócić czas przestoju w wyniku awarii.

Co daje wprowadzanie idei andon?

Pierwotnym zamysłem wprowadzania sygnalizatorów miało być skrócenie czasu reakcji na awarię. Dzięki temu nie tylko skraca się czas przestoju i jego koszty, ale również zmniejsza się ryzyko wyprodukowania dużej ilości wadliwych produktów.

Choć to nie jest aż tak oczywiste, to system andon poprawia też bezpieczeństwo na miejscu pracy. Dzięki temu, że operator na linii produkcyjnej może jednym przyciskiem przywołać służby utrzymania ruchu awarie rozpoznawane są zwykle szybciej, co zapobiega powstawaniu części niebezpiecznych sytuacji.

Współczesne systemy oparte o ideę andon to już nie tylko tablice świetlne, a różnego rodzaju czujniki wspierające obserwacje człowieka i często działające automatycznie. To też odpowiednio skonfigurowane systemy informatyczne wspomagające realizację produkcji na wymaganym poziomie jakościowym i ilościowym.

Systemy informatyczne oparte na idei andon

Dziś niemal wszystkie systemy wspomagające człowieka oparte są na mniej lub bardziej skomplikowanych systemach komputerowych. Także w zarządzaniu produkcją pomagają rozliczne programy komputerowe, najczęściej zbierające informacje z setek czujników znajdujących się gdzieś na produkcji.

Systemy informatyczne wcielające ideę andon wspierają przede wszystkim działy utrzymania ruchu. Dzięki komputerom można z jednego miejsca na bieżąco śledzić status wszystkich urządzeń i stanowisk. Pozwala to efektywnie kierować siły zespołu tak by w pierwszej kolejności usuwane były te najistotniejsze usterki. Do tego rozliczne czujniki pomagają czuwać nad jakością produkcji. Istotne jest też to, ze wszystkie spływające dane do systemu są archiwizowane, co pozwala skuteczniej wyłapywać przyczyny usterek i unikać ich w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here